Vládce noci

Jak jsme k přišli k tibeťákům

Od začátku...

Vše začalo někdy v létě roku 2003. Tehdy v červenci vyšel v časopise Svět psů článek - Portrét plemene Tibetská doga. Na první pohled mne moc nezajímalo, co se v něm píše, ale uchvátily mne fotografie překrásného a vznešeného psa. Hned jsem se začetla a chtěla se dozvědět více o tom úžasném medvídkovi.

 

Byla to láska na první pohled a já začala shánět své štěňátko. Toho plyšového medvídka jsem prostě musela mít. Jenže čekání na štěňátko bylo nekonečné. Tím více, že to bylo velké tajemství, které věděl pouze můj brácha. Rodiče totiž vůbec nic netušili, co přijde nového k nám domů. Nechtěli totiž slyšet nic o dalším zvířeti, stačila přeci kobylka Helenka a kokršpaněl Benji.

 

Půl roku utíkal hrozně pomalu. 8.3.2004 nastal den "D" a já se s mou kamarádkou Evou vydala do Žatce pro malé štěňátko. Nedovedete si představit, jaké to bylo, když jsem poprvé spatřila ty malé, chlupaté medvídky. Výběr ze tří psích holčiček padl na tu nejbaculatější a nejklidnější - na Airinku. Obří radost z mojí malé psí holčičky střídaly obavy z reakce rodičů. Nicméně radost byla větší...

 

Když jsem dorazila domů, vřítila jsem se štěňátkem do obýváku, posadila ho před televizi a oznámila rodičům, že toto je další člen naší domácnosti. Reakce? Taťka nevěřil a mamka málem omdlela. Po tomto šoku se pak už vše začalo točit kolem naší malé slečny. Airinka a její kukuč byl úžasný! Každý kdo ji viděl neodolal a musel se pomazlit. Všechny si nás brzy omotala okolo své ťapičky, stala se naším kamarádem a rovnocenným členem rodiny.

Aira rostla a z malého štěňátka se stala velká psí dáma a šampionka. Díky ní jsme se podívali do různých koutů světa, navštívili spoustu výstav psů a poznali mnoho nových přátel. Zároveň jsme objevili neskutečné přednosti tohoto plemene. Začali se více zajímat o chov a v roce 2006 jsme se rozhodli založit vlastní chovatelskou stanice a název jsme vybrali podle naší Airy - v noci hlídá občas hřmotným štěkotem a opravdu vládne noci!

 

Na začátku roku 2007 se Aiře narodila štěňátka - to byl pro nás ten nejúžasnější zážitek!!! A protože se nám stýskalo po štěněčím pískání, tak jsme si v červnu 2007 přivezli ze Slovenska dalšího tibeťáčka, pejska Irbise. Z Airy a Irbíska se stala nerozlučná dvojka a my poznali, že tibetská doga je pro nás jedinečný, skvělý přítel a nenahraditelný společník.

Aira a Irbis     kámoši  

Čas letěl a my se rozhodli podruhé nakrýt naší Airu. V lednu 2010 se jí narodilo 8 krásných, zdravých štěňátek a jedna fenečka Brittany zůstala u nás doma. Brittany byla vymodlené štěňátko - z posledního vrhu Airy jsme si museli nechat nástupkyni. Malá Brittany proháněla svou maminu, provokovala strýčka Irbise a milovala našeho Benjika.

Brittany   Brittany a Aira   Irbis s Brittany   hrátky

I když je maličko rozmazlená, páníček byl její velký miláček. On byl jediný proti tomu, abychom měli svatou trojici a za to ho Brittany milovala. Bylo zajímavé, jak si ho ta naše princezna omotala kolem malíku. Díky naší Brittany a výstavám jsme procestovali hodně evropských zemí (Německo, Dánsko, Švédsko, Lucembursko, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Maďarko) a poznali pár skvělých přátel. 

Slovinsko   Dánsko   Švédsko   Švédsko   Lucembursko

5 let po narození Brittany jsme se rozhodli, že musíme oživit naší smečku. Přivezli jsme si ze Slovenska čertíka Taru - hm malé, chytré a drzé štěně... Malá potvůrka a zároveň roztomilé střapaté stvoření. Obrátila nám všem život vzhůru nohama. Provokatérka a zahradnice první třídy. Ale, díky ní naše Brittany září štěstím a má svou živou hračku. Spolu vyvádějí tisíc lumpáren. Veteráni Aira a Irbis se hrátek zúčastňují jen minimálně, za to malou pěkně vychovávají. Jsou prostě dokonalí parťáci!!!

  Taruška   Tara a Brittany   hrátky   2015 naše rodina

V roce 2015 jsme plánovali nakrýt Brittany. Povedlo se a jí se narodilo krásných 7 štěňátek. Z pěti fenek jsme vybrali oranžádu a dali ji jméno Cassie. Byla to od malička macina a byla pěkně rozmazlená. Nicméně, změnila nám život od začátku. Tara měla svou novou živou hračku, Brittany svou dceru, Aira svou vnučku a Irbísek svou divokou kámošku. Cassie je strašně chytrá, vynalézavá a umanutá tibetka. Milujeme jí, protože je to pěkné kvítko :D 

   

12/2016 - moje zlatíčka, nejlepší kámoši a nej bodyguardi: