Vládce noci

Zdravý pes

  1. Zdravý pes
  2. Zuby
  3. Očkování, odčervení

Zdravý pes

Zdravého psa každý majitel pozná tehdy, jeví-li se pes přirozeně a nic mu nechybí. Rád sežere potravu, pravidelně a bez problémů se dojde vyvenčit, je aktivní (samozřejmě záleží na charakteru plemene) a v neposlední řadě má zájem o okolí. Zdravý pes je ten, který se zkrátka chová a vypadá normálně. 

Očima můžete zkontrolovat jeho náladu, temperament a pravidelnost močení. Při bližším pozorování zjistíte stav srsti, kůže, chrupu, barvu sliznic, různé otoky a výtoky, bolest při pohybu, vlhký a studený čumák, konzistenci výkalů a celkový výraz pejska.

Sluchem uslyšíte různé neobvyklé zvuky, kašel, sípání, dech. No a čichem poté už jen zjistíte choroby zubů, zažívání, uší, kůže, výkaly a různé sekrety, které by mohly naznačit nějakou závažnou chorobu. 

Základní fyziologické hodnoty zdravého psa jsou:

Tělesná teplota

Teplotu měříme psovi v konečníku. Rtuť teploměru by měla být před začátkem měření sklepnuta pod 36 °C a jeho konec bychom měli namazat nějakým krémem. Zasunutím teploměru do řitního otvoru změříme teplotu. U mladých psů do cca 1 roku bychom měli naměřit hodnotu 39,5 °C, u dospělých a starších psů hodnotu do 39 °C.

Puls

Puls nahmatáme u psa na vnitřní straně stehna. Puls by měl být pravidelný a hodnoty u malých plemen by měly být 90 - 120 úderů za minutu a u velkých plemen 60 - 90 úderů za minutu. 

Dech  

Počítat musíme dechy za minutu, přičemž pes by měl být uvolněný a klidný. Normální hodnoty jsou mezi 10 - 30 dechy za minutu, u menších psů to může být i více.

Každá odchylka od  normálu bývá příznakem onemocnění. První známkou toho, že něco není v pořádku, bývá změna chování: pes je méně aktivní, často má sníženou chuť k příjmu potravy. Pokud tento stav trvá déle než 24 hodin, je rozhodně načase vyhledat veterinární pomoc.